Niewłaściwa metoda przerzynki może sprawić, ze praca stanie się niebezpieczna, kłoda popęka lub prowadnica będzie się zakleszczać. Najpierw należy ocenić naprężenia występujące w dłużycy. Nawykiem powinna stać się obserwacja reakcji dłużycy na cięcie. Zawsze istnieje ryzyko złej oceny naprężeń.
Bezpieczeństwo podczas przerzynki
Zwróć uwagę na właściwą pozycję podczas pracy. Stawaj z dala od ciętej części, jako że dłużyca może odskoczyć w górę lub w bok. Jeżeli dłużyca leży na stoku, nie należy nigdy pracować stojąc poniżej niej. Dłużyca może zacząć się staczać podczas pracy i zranić nas.
Aby uniknąć pękania drewna:
Poprowadź rzazy z dwóch stron - pierwszy na głębokość 1/3 średnicy kłody, od strony ściskanej, czyli tej, gdzie pilarka może się zakleszczyć. Następnie poprowadź rzaz od strony rozciąganej, aż do spotkania się obu rzazów.
Metody przerzynki:
Przerzynka od góry Zacznij od wykonania rzazu od góry. Poprowadź go na głębokość ok. 1/3 średnicy kłody, lub do momentu gdy prowadnica zacznie się zakleszczać. Następnie poprowadź cięcie od dołu, dochodząc do pierwszego rzazu. Jeśli kłoda jest grubsza od długości prowadnicy. Jeśli kłoda jest za gruba, lub prowadnica zbyt krótka, będziesz musiał przejść na drugą stronę kłody aby dokończyć rzaz.
Przerzynka od dołu Wykonaj najpierw rzaz od dołu na głębokość ok. 1/3 średnicy kłody, lub do momentu, aż prowadnica zacznie się zakleszczać. Następnie poprowadź cięcie od góry, dochodząc do pierwszego rzazu.